Na tej stronie postanowiliśmy umieścić pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie branży hostingowej.
Domena jest to ciąg znaków, który jest składnikiem systemu DNS (Domain Name System). Odnosi się ona do konkretnej strony internetowej, znajdującej się na serwerze dowolnym miejscu na świecie.
Przykład domeny – domena.pl
Czyli jak widać składa się ona nazwy (przedrostka) i właściwiej końcówki (rozszerzenia).
Najpopularniejsze rozszerzenia domen w Polsce: .pl .com .net .info .biz .waw.pl
Domenę internetową wykupuje się w firmie hostingowej najczęściej na rok i co roku płaci za jej odnowienie.
Zobacz gdzie najtaniej w Polsce odnowić domenę, tak aby nie przepłacać, gdyż najczęściej cena wykupienia na pierwszy rok, znacznie się różni od ceny odnowienia.
Kod Authinfo jest to specjalny kod autoryzacyjny (losowy ciąg znaków), za pomocą którego możesz przenieść swoją domenę internetową od jednego operatora do drugiego. Dlatego też kod jest bardzo poufny, gdyż jego posiadanie umożliwia bez zbędnych formalności przeniesienie domeny z jednej firmy hostingowej do drugiej.
Aby uzyskać kod authinfo od obecnego operatora u którego mamy zarejestrowaną domenę, musimy złożyć specjalny wniosek elektroniczny bądź papierowy.
Niektóre firmy hostingowe oferują taką operację jednym kliknięciem. Przeważanie taki kod authinfo ważny jest przez 30 dni (przeważnie) od wydania i jest jednorazowego użytku.
SSL jest to skrót z angielskiego Secure Socket Layer.
W branży hostingowej odnosi się do usługi certyfikatów SSL, które szyfrują połączenie między przeglądarką internauty, a stroną internetową. Dzięki czemu komunikacja jest bezpieczna, co jest niezbędne zwłaszcza przy serwisach, gdzie podaje się dane osobowe, login czy hasło.
Strona z zainstalowanym certyfikatem będzie miała adres: https://www.hostingi.net
Dodatkowo przy adresie internetowym, będzie widniała zielona kłódka, charakteryzująca połączenie szyfrowane przez SSL.
Więcej informacji jak działa szyfrowanie SSL.
Certyfikat Let’s Encrypt jest to darmowa wersja certyfikatu SSL, udostępniana przez urząd certyfikacji o tej samej nazwie.
Let’s Encrypt pełni taką samą funkcję co komercyjne certyfikaty SSL dostępne na rynku, czyli szyfruje połączenie między użytkownikiem, a serwerem na którym znajduje się strona internetowa.
Niektóre firmy w naszym rankingu hostingów, oferują za darmo automatyczną instalację certyfikatów Let’s Encrypt do wszystkich domen i subdomen znajdujących się na koncie hostingowym.
Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu części zasobów fizycznej maszyny serwerowej. Co oczywiście w zupełności wystarczy dla większości stron internetowych.
Natomiast serwer dedykowany, to oferta polegająca na udostępnieniu całej fizycznej maszyny z konkretnymi parametrami technicznymi.
Usługa ta jest dużo droższa od standardowej usługi hostingowej, dlatego przeznaczona jest tylko dla dużych portali, które mają dużo odwiedzających użytkowników.
SLA (skrót z angielskiego Service Level Agreement) jest to umowa między klientem, a firmą hostingową dotycząca gwarantowania dostępności usług.
Oczywiście nie jest to stricte spisywana umowa. W usługach hostingu firmy często umieszczają informację odnośnie SLA danego pakietu hostingowego.
Oczywiście różnie może to być nazwane, jako „gwarantowana dostępność” lub coś podobnego, ale zawsze wyrażana jest w procentach.
Np. SLA na poziomie 99,9% w skali roku (bo tak to jest podawane) oznacza, że Twoja strona na danym hostingu, może być niedostępna (np. przez awarię serwerów) maksymalnie 8 godzin i 45 minut rocznie.