SSH jest jednym z protokołów komunikacyjnych, za pomocą którego można się połączyć ze zdalnym serwerem w sposób klient-serwer. Protokół SSH jest bezpiecznym i szyfrowanym połączeniem. Za pomocą SSH możesz wykonać szereg czynności administracyjnych na swoim serwerze.
Obecnie większość firm oferujących zwykły hosting współdzielony, pozwala klientom na łączenie się ze swoim serwerem poprzez SSH. W większości taka opcja jest uruchomiona automatycznie, a czasami trzeba napisać do supportu, aby ją aktywowali. Wszystkie firmy w naszym rankingu hostingów, oferują dostęp przez SSH.
Aby połączyć się przez protokół SSH należy użyć chyba najpopularniejszej aplikacji do tego stworzonej – Putty. Program jest w wersji uruchamialnego exeka, więc nie ma potrzeby instalowania programu.
Po uruchomieniu programu wyświetli się okno konfiguracji, które należy uzupełnić danymi dostępowymi do serwera zdalnego. Oczywiście procedura dostępu/logowania przez SSH, może się różnić w zależności od firmy hostingowej. Często hostingodawcy na stronach pomocy opisują, jak u nich przebiega procedura logowania.

Podczas pierwszego uruchomienia Putty, pojawi się powyższe okienko konfiguracyjne. Trzeba w nim wpisać dane dostępowe do Twojego serwera.
Host Name (or IP address) – wpisujesz dane serwera w postaci [email protected], gdzie login to najczęściej login usługi hostingowej, a adres serwera to unikalny adres twojego serwera wirtualnego. Te dane powinieneś otrzymać w pierwszym mailu podczas zakładania hostingu.
Port – port na których będziesz chciał się połączyć ze swoim serwerem, najczęściej jest to 22, chociaż może to też być 80 lub 433. Wszystko zależy jak dany operator ma ustawione w swoich systemach.
Gdy już uzupełnisz powyższe pola, warto kliknąć przycisk Save, aby zapisać w aplikacji dane do swojego serwera. Dzięki temu nie będziesz musiał ich wpisywać, każdorazowo podczas połączenia.
Po kliknięciu Open, wyświetli się jeszcze okienko PuTTy security Alert, w którym wyświetlony będzie klucz, tzw. fingerprint Twojego serwera. Jest to tak jakby cyfrowy podpis danego urządzenia, dzięki czemu wiesz, że łączysz się z odpowiednim serwerem. Czasami firmy hostingowe udostępniają na swoich stronach fingerprinty swoich serwerów, dzięki czemu możesz zweryfikować, czy łączysz się z odpowiednią maszyną zdalną. Po kliknięciu Tak, wyświetli się czarne okienko terminala, w którym jeszcze musisz wpisać hasło do serwera. Najczęściej jest to hasło główne do Twojego hostingu. Jeśli autoryzacja przebiegnie prawidłowo, możesz zarządzać swoim serwerem zdalnie, poprzez konsolę SSH.
Oczywiście powyższa metoda, jest to tzw. logowanie po haśle, istnieją jeszcze inne metody, typu logowanie po kluczu np. RSA, ale to trzeba już sprawdzić, czy dany hosting oferuje tego typu sposoby autoryzacji.