Jak zrobić własny hosting zdjęć

  • Hostingi.net
  • lis 2023

Wielu z nas korzysta z hostingów zdjęć dostępnych w internecie (np. fotosik, itd.). Dzięki nim możesz zamieścić zdjęcia w internecie w celu publikacji na forach, aukcjach czy innych miejscach w internecie. Niestety korzystanie z dostępnych rozwiązań ma wiele wad. Korzystając z zewnętrznych hostingów nie masz wpływu na jego działanie, jesteś ograniczony limitami i nie masz pewności czy kiedyś taki serwis nie zakończy działalności i po prostu usunie Twoje zdjęcie z serwerów. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest postawienie własnego hostingu zdjęć.

Aby posiadać taki hosting zdjęć potrzebne będą Ci:

– Konto hostingowe (serwer na który zainstalujesz skrypt)
– Domena internetowa (jeśli chcesz mieć prostą nazwę)
– skrypt do obsługi hostingu zdjęć

W tym poradniku pokażę Ci, jak taki skrypt w prosty sposób zainstalować na przykładzie konta hostingowego w firmie Hostinger.pl, gdyż wykupienia samego serwera i domeny jest bardzo tanie (od 3,99 zł / miesiąc). Do tego hosting posiada w pakiecie autoinstalator, który nas interesuje. Dlatego najpierw musisz wykupić hosting, a potem domenę internetową jeśli chciałbyś mieć prosty adres dla swojego prywatnego hostingu zdjęć (chociaż domena nie jest obowiązkowa, gdyż można skorzystać z domyślnej domeny dostarczanej w cenie do każdego hostingu).

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, pisz na [email protected], to wyślę instrukcję.

Gdy już to będziesz miał, logujesz się do panelu administracyjnego serwera. W naszym przypadku (Hostinger.pl) jest to cPanel.

Po zalogowaniu wybierasz domenę na której chcesz zainstalować skrypt. Następnie na dole w dziale Website wybierasz Auto Installer. Wyświetli się lista dostępnych aplikacji, które możesz zainstalować na swoim serwerze hostingowym. W dziale Other, są dostępne autoinstalatory które nas interesują.

Są tam m.in skrypty chmury plików lub galerii zdjęć. Ja polecam skrypt Piwigo, w którym będziesz mógł wgrywać swoje zdjęcia i je udostępniać.

Aby zainstalować skrypt Piwigo, należy kliknąć +instaluj tą aplikację. Wyświetli się formularz instalacyjny. Tutaj właściwie wystarczy wybrać domenę na której chcesz zainstalować skrypt oraz dane dostępowe administratora, czyli login i hasło. Reszta może pozostać taka jak jest. Na koniec klikasz +Zainstaluj, proces instalacji potrwa kilka chwil. Po instalacji wystarczy wejść w domenę na której zainstalowałeś skrypt.

Dane do logowania, to te które podawałeś przy instalacji skryptu. Po zalogowaniu ukaże Ci się panel skryptu Twojego własnego hostingu zdjęć. Możesz tutaj dodawać na serwer zdjęcia i nimi zarządzać.

Po utworzeniu albumu i wrzuceniu zdjęć, możesz je udostępnić w formie albumów lub po prostu wyciągnąć linki URL do zdjęć, które będziesz publikował w internecie. Aby to zrobić wchodzisz w Albumy -> Zarządzaj -> i przy konkretnym albumie Odwiedź galerię. Następnie wchodzisz w interesujące Cię zdjęcie, klikasz na nim prawym przyciskiem myszy i wybierasz Kopiuj adres obrazu.

W schowku masz już gotowy bezpośredni adres URL do zdjęcia, który nadaje się do wykorzystania na forach internetowych, aukcjach czy po prostu do przesłania komuś przez wiadomość email. Najważniejsze jest to, że masz kontrolę nad zdjęciami. W każdej chwili możesz usunąć zdjęcie z serwera, jeśli nie chcesz aby się wyświetlało w określonym miejscu w sieci. No i masz pewność, że nie zostanie usunięte bez Twojej wiedzy.

Oceń zestawienie


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

{"email":"Niepoprawny adres email","url":"Zły adres strony","required":"Wypełnij wszystkie wymagane pola"}